Genellogar-buz-fiyatlari

Logar kanalizasyon hatlarını denetlemek ve temizlemek için açılan bacalardır. Kullanılan logar büz fiyatları ölçüye göre farklılık gösterir.

Binalardaki kirli suların hem insan hem de çevre sağlığı açısından hızlı ve doğru şekilde kanalizasyona aktarılması gerekir. Tesisatın sürekli ve tam olarak çalışabilmesi için kullanım ömrü önem kazanır.

Logar Büz Çeşitleri

Atık sular tesisat ile kanalizasyon şebekesine bağlanır bunun için büz borular kullanılır. Logar büz fiyatları için öncelikli olarak belirleyici boruların özelliğidir.

 • Beton büzler.
 • Künk borular.
 • Dökme demir borular.
 • Sert PVC borular.
 • Asbestli çimento borular ile yapılan logarlar vardır.

Büz Fiyatlarında Belirleyici Unsurlar

Toprak altı bacası olan logar kirli su borularının kontrolü ile birlikte yön değiştirmesi ve eğiminin hesaplanan seviyede kalmasını sağlar. Ortalama boyutları 0.40 x 0.40 m’dir ancak derinlik arttıkça genişlikte beraberinde artar. Logar arası mesafeler arazi durumuna göre değişirken boyutların tamamı projenin hazırlık aşamasında belirlenir. 

Düz arazilerde meyilin durumuna göre logar mesafesi sıktır. Logar büz fiyatları kullanılan malzemenin yanı sıra uygulanan projeye göre şekillenir. Yapılış sistemine göre logar açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır. 

Açık logar suyun içinde döküldüğü ve istenen yönde çıkıp gittiği sistemdir. Çoğunlukla bina dışı tesisatlarda kullanılır. Kapalı logar kirli su borularının geçtiği kontrol kapağı bulunan sistemdir buraya su dökülmez. Kapalı logar bina içlerine yapılır ve kontrol kapağı konularak tıkanması durumunda kırmadan sorunun çözülmesini sağlar. 

Logar Büz Malzemesi

Logar büz fiyatları kullanılan malzemeye göre değişir ve genellikle beton, betonarme, taş ve tuğladır. En sağlam ve en çok seçilen betonarmeden yapılan logarlardır. Taş fazla yer kapladığından dolayı tuğla ise rutubete dayanıksızlığından dolayı çok sık kullanılmaz. 

Borulara dirsek görevi yapması sayesinde temizleme bacası olarak kullanılan logar aynı zamanda eğimi normal tutar. İşlevselliğine arttırabilmek için içerisinde yer alan birikintilerin temizlenmesi gerekir. 

Uzun ömürlü ve istenen şekilde çalışabilmesi adına beton ya da betonarmeden yapılan logar kalıpları kullanılır. Betondan yapılan ve drenaj ile pis su borusu olarak kullanılan sisteme logar büzü adı verilir. Logar büz fiyatları tesisat hattında kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösterir. 

Beton Ve Betonarme Büzler

Ucuz ve işçiliği kolay olduğundan dolayı beton ve betonarme borular çok sık kullanılır. İki farklı sınıfa ayrılır;

 • TS 821 EN 1916 basınçsız pis su boruları.
 • Yağmur suyu boruları.

Beton ve betonarme borular 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60, 70, 80, 90 ve 100 cm çapındadır. Boyları ise 50 -100 -150- 200 ve 250 cm’dir. Korozyona karşı dayanıklı olmalarının yanı sıra yüzeyine reçine sürülerek onarımlarının yapılması söz konusudur. 

Taşıma ve döşeme işlemlerinde zarar görme ihtimali yüksek olduğundan dolayı sabit ya da hareketli vinçler ile taşınır ve böylelikle zarar minimum seviyeye indirilir. Paslanmaya karşı dayanıklı olması özelliğine sahip logar büz fiyatları açısından ucuz olduğundan dolayı kanalizasyonların yanında aynı zamanda temiz su tesisatlarında kullanılır. 

Logar Büz Ölçüleri

Çapına ve uzunluğuna göre çeşitlilik gösterdiğinden dolayı logar büz fiyatları değişmektedir. Örneğin 200’lük ya da 2200’lük borular arasında farklı fiyat uygulaması söz konusudur. Net fiyat almak için ürün seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. 

Borunun iç çapı, uzunluğu ve ağırlığı ile kalite ve dayanıklılığı fiyat aralığını belirler. Büz borular logarların dışında su iletim kanallarında kullanılır. Yapıdan çıkan atık suyun kanalizasyona iletilmesini sağlar. Betonarme borular demir ya da hasır çelik kullanılarak güçlendirilir. Logar büz olarak çoğunlukla betonarme borular kullanılır. 

Büzlerin ağırlıkları çapına göre değişkenlik gösterir. 600’lük beton düz ortalama 650 kilogram ağırlığa sahip iken 1000’lik çeşitler 2 metre uzunluğunda ve 2160 kilogram ağırlıktadır. 

Doğru Logar Büz Seçimi

Logar büz seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay kalitesidir. Farklı özelliklere ve ölçülere sahip olduğundan dolayı seçim yapılırken detaylar mutlaka araştırılmalıdır. Fiyatlar bu özelliklere göre şekillendiğinden dolayı aralıklar değişkendir. Beton büz sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra;

 • Üstün eklem yerleri.
 • Kaliteli betondan üretilmesi.
 • İç yüzeyinin pürüzsüz olması.
 • Dayanıklılığı.
 • Çevre dostu olması.
 • Yanıcı olmaması.
 • Su iletimini en iyi şekilde sağlamasından dolayı tercih edilir.

Baskı Beton m2 Fiyatları 2023 Güncel Fiyatları

Kanalizasyon Nedir?