GenelMuayene Bacası Nedir Nerede Kullanılır

Menhol olarak da bilinen muayene bacası, birden çok amaç için kullanılmasının yanı sıra yapılar için kritik derecede bir öneme sahiptir.

Muayene bacası nedir? Nerede kullanılır: Muayene bacaları farklı birçok ara elemandan oluşmasının yanı sıra bunların tümünün özel görevleri söz konusudur. Kullanım alanının çok geniş olması dikkat çeken bir detaydır. Buna dair bilgileri yazımız üzerinden edinebilirsiniz.

Muayene Bacası Nedir?

Muayene bacası nedir? Nerede kullanılır: Muayene bacası her zaman kanalizasyon ve yağmur suyunun aktığı yerlerdeki sisteme müdahale edebilmek için kullanılır. Bunun farklı birçok amaç çerçevesinde yapılması söz konusudur. Toplamda 5 farklı parçadan oluşur. Bunun yanı sıra betondan imal edilmiş olduğunu da hemen eklemek gerekiyor. Bu özellikleri sayesinde altyapıda çok özel bir yere sahiptirler.

Aynı zamanda ilgili malzemenin farklı isimleri de söz konusu olmakla beraber bunlar şöyledir;

 • Rögar olarak tanımlanan parça budur. Bu durum kanalizasyonlarda kullanılmış olduğunu net şekilde ortaya koyar.
 • Bunun yanı sıra beton baca olarak da tanımlanır.
 • Aynı zamanda menhol, bu sistemin bir diğer ismi olarak dikkat çeker.

Muayene Bacası Nerelerde Kullanılır?

Muayene bacası nedir? Nerede kullanılır: Muayene bacası kullanım alanı geniş olmasının yanı sıra bunların arasında kanalizasyonlar her daim öne çıkar. Her şehir veya yerleşim yerinde bir kanalizasyon sistemi vardır. Atık suyun tahliye edilmesi ancak bu şekilde mümkündür. Zaman zaman gerek tamirat gerekse bakım nedeniyle buraya müdahale edilmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda muayene bacası tercih edilir. Aynı durumun yağmur suyu taşıyıcıları için de geçerli olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Muayene Bacası Neden Kullanılır?

Muayene Bacası Neden Kullanılır?
Muayene Bacası Neden Kullanılır?

Muayene bacası nedir? Nerede kullanılır: Muayene bacasının kullanım amaçları farklılık gösterirken bunları şöyle sıralamak lazım;

 • Her türlü kanalizasyon hattında veya taşıyıcı yağmur suyu sisteminde kontrol için kullanılır.
 • Özellikle olası bir olumsuz durumda müdahale etmek daha farklı bir gerekçe olarak karşımıza çıkar.
 • Zaman zaman gerekli olan havalandırma işleminin de yapıldığını eklemek lazım.
 • Bunlardan farklı olarak hem dönüş hem de birleşim gibi nedenler mevcuttur.

Muayene Bacası Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Muayene Bacası Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Muayene bacalarının her zaman belli standartlara ve şartlara sahip olması gerekiyor. Bunun nedeni ise ilgili konuda yayınlanmış olan özel bir yönetmeliktir. Buna da yağmur suyu toplama, deşarj sistemi ve depolama yönetmeliği adı verilir. Bu anlamda koyulmuş olan kurallar söz konusu olmasından ötürü üretimin her daim ona göre yapılması şarttır.

İlgili kriterler ise şöyledir;

 • D <Ø 1200 borular söz konusu olduğunda 50 ile 70 mm’de bir adet bacanın bulunması kesinlikle temel bir şarttır.
 • D ≥Ø1200 borularda ise 70 ve 100 mm aralığında bir bacanın yer alması gerekiyor.
 • Giriş sayıları farklılık arz eder. Bunlar 1 giriş ve 1 çıkış, 3 giriş ve 1 çıkış ile son olarak 2 giriş ve 1 çıkış şeklindedir.
 • 800 mm çap üst limitli olacak şekilde boruların giriş kısmı baz alınarak prefabrik taban elemanları kullanılmalıdır. Bunların hazır olmasında bir sorun söz konusu değildir.
 • Ancak çapın daha büyük olması durumunda taban elemanı kısmında ön gerilemeli prekastlar üzerinden odalar oluşturulmalıdır. Bunun betonarmeyle de yapılması mümkündür.

Bunların yanı sıra bozulma ve paslanmaya karşılık özellikle dayanıklı merdivenlerin tercih edilmesi gerekiyor. Bunların betonun iç kısmında bulunan yerleri hariç olmak üzere sıcak şekilde ziftlemenin tamamlanması lazım. Bu şekilde daha uzun ömürlü bir baca ortaya çıkacaktır.

Muayene Bacası Elemanları Nelerdir?

Muayene bacası elemanları farklı birçok opsiyon olarak karşımıza çıkar ve bunlar da şöyledir;

 • Bacanın en üst kısmında yuvarlak olan bir kapak bulunur.
 • Bunun hemen altında ise boyun bileziği dikkat çeker.
 • Devamında konik bir boru bizi karşılar.
 • Altında ayrı ayrı olacak şekilde birleştirilmiş olan iki değişik gövde elemanı vardır. Bunlardan birisi diğerine göre daha geniştir.
 • Son olarak ise taban elemanının en alt kısımda bulunmuş olduğunu görmekteyiz.

Sistemlerin başarılı bir biçimde çalışması için bu baca büyük bir öneme sahiptir.

Beton Kanalizasyon Borusu Fiyatları

Betonarme Çeliği Nedir?