Genelparsel-bacasi-nedir

Parsel baca elemanları, binalardaki atık su şebekelerini ana şebekeyle birleştiren sisteme verilen isimdir. Bunun dışında akış yönü sayesinde su seviyesinin ayarlanması gibi konularda da fayda sağlayan bu elemanlar, su sızdırmayan düşey yapı malzemesi olarak da söylenebilmektedir. Genel olarak bakıldığında altyapı elemanları arasında önem arz eden parsel baca elemanları, atık su hatları için kontrol mekanizması sağlayan bir sistemdir.

Sarıkayalar olarak firmamız tarafından satışa sunulan parsel baca elemanları, binalarda, ofislerde ya da herhangi bir inşaat alanında kalite ve konforu maksimuma çıkarmak amacıyla titiz bir şekilde üretilmektedir. Yapıların gereksinimlerini ve özelliklerini dikkate alarak hizmet sunan firmamız, altyapı elemanlarını da en yeni ve son teknolojiyle üreterek güvenle kullanılmasına katkı sağlamaktadır.

Parsel Baca Elemanları Nelerdir?

Parsel Bacası Nedir? Elemanları Nelerdir?

Parsel baca elemanları, binaların atık su sistemini kontrol etmeye yarayan önemli altyapı parçalarındandır. Su sızdırmayan düşey bir yapı olarak adlandırılan bu parçalar, su seviyesinin değiştirilmesi ya da atık su borularının ana şebekeye tahliye edilmesini sağlayan bir sistemdir.

Parsel bacası, rögar ya da kanalizasyon adıyla da bilinen bir çeşit müdahale alanıdır. İnşaat alanlarında ya da atık su bağlantılarının yerlerin çıkış noktasına yerleştirilen parsel baca elemanları, ihtiyaç anında müdahale edebilme imkânı sağlamaktadır. Bu nedenle parsel baca elemanları işlevseldir ve önemli bir ihtiyaçtır.

Bu doğrultuda Sarıkayalar firması tarafından A kalite ve dayanıklı malzemelerle mimari tasarıma ve mühendisliğe uygun şekilde üretilen parsel baca elemanları siz müşterilerimize konforlu kullanım imkânı sağlayacak şekilde üretilmektedir.

Parsel Bacasının Önemi Nedir?

Parsel bacası, kanalizasyon sisteminde binanın parselinde bulunan ve belediye şebekesine geçmeden önceki rögardır. Parsel bacası genelde bina sınırları içerisinde yer almaktadır. Parsel baca elemanları sayesinde bina kanalizasyonu ile belediye kanalizasyonu birleşir ve gerekli durumlarda müdahale imkânı sağlanır.

Parsel bacası bina kanalizasyon borularının birleşip toplandığı ana tahliye alanıdır. Parsel bacası binanın otoparkında, bahçe duvarına yakın, ya da çevre girişinde olabilir. Parsel bacasının üzeri kamufle edilmemelidir. Çünkü taş ya da beton malzemelerle örtülen bu yapı zaman içerisinde kanalizasyon tıkanıklıklarına, taşmalara ve en önemlisi kötü kokuya sebebiyet verebilmektedir.

Kanalizasyon sisteminin tıkandığı durumlarda ilk müdahale parsel bacasından yapılır. Temizlik yapılmak istendiği zaman da ilk olarak bu kısımdan başlanır. Binadan gelen atıklar bu baca da birikir ve kanalizasyon tıkandığı zaman parsel rögarından basınçlı su verilerek tıkanıklık giderilmektedir.

Yine bu borularda bir sorun meydana geldiğinde parsel bacası kullanılarak hasar tespit kaydı rahatlıkla yapılabilmektedir. Hızlı ve kolay bir şekilde kontrol imkânı sunan bu bacaların kapağında delik bulunması zamanla kanalizasyonda biriken tehlikeli gazların tahliye edilmesinde önem arz etmektedir.

Parsel baca elemanlar gövde ve taban olmak üzere iki farklı şekilde olmaktadır. Parsel baca elemanları aşağıdaki gibidir;

Parsel Baca Gövdesi

Baca gövdesi de parsel baca elemanlarının temel kısmıdır. İç kısmı boş olan, farklı boyutlarda üretilebilen parsel baca gövdesi harici kısımlar da kullanılmaktadır. Kısaca bu elemanın özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

  • Birleşme kısmını kendisine bağlayan boru olması,
  • Her eklem bölgesine uygun şekillerde bulunması,
  • Farklı ölçülerde ve kalınlıklarda üretilmesi parsel baca gövdesinin özellikleri arasında yer alır.

Parsel Baca Tabanı

Parsel baca tabanı birçok malzemelerden üretilen bir parçadır. Genel olarak kare, yuvarlak ya da dikdörtgen şeklinde üretilen bu parça, isminden anlaşılacağı üzere taban olarak kullanılır. Bu önemli özelliğin yanı sıra;

  • Tahliyeyi başarıyla gerçekleştirmesi için içinde iki farklı delik bulunması,
  • İhtiyaca uygun şekillerde bulunuyor olması,
  • Bazı taban modellerinde delik sayısının fazla olması,
  • Montaj işleminin ardından üst kısmının kapatılıyor olması gibi avantajları da bulunmaktadır.

Binaların daha sağlıklı ve konforlu şekilde tasarlanması amacıyla parsel baca elemanları, inşaat ve şantiye alanlarının olmazsa olmasıdır. Geri dönüşümü zor ve maliyetli olan problemlerin önlenebilmesi için bu parçaların doğru ve kaliteli seçilmesi ayrıca güvenilir satıcılardan temin edilmesi de oldukça önem arz etmektedir.

Sarıkayalar Beton Boru İletişim

Sarıkayalar Beton Boru İletişim

Sarıkayalar olarak firmamız uzun zamandır bu sektörde hizmet veren bir firmadır. Üstelik firmamız tecrübesiyle de müşteri memnuniyetini karşılamaktadır. Sizlerde parsel baca elamanlarını nedir? Elemanları Nelerdir? Bu ve daha fazla bilgiye ulaşmak, uygun ve kaliteli şekilde bu parçaları temin etmek isterseniz internet sitemizde yer alan telefon numaramız ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Muayene Bacası Nedir? Nerede Kullanılır?  

Betonarme Çeliği Nedir?